تبلیغات
**مقالات روانشناسی** - زن و مرد، ماهی و کبوترند!

سه شنبه 7 دی 1389  12:04 ق.ظ    ویرایش: چهارشنبه 8 دی 1389 11:50 ب.ظ
نوع مطلب: مقالات روانشناسی ،

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مشکلات جنسی، بخش تاریک زندگی زناشویی در جامعه ما محسوب می شوند امروزه در بیش از ۵۰ درصد طلاق های کشور، عدم رضایت جنسی همسران از یکدیگر قابل مشاهده است...

پزشکان می گویند اگر به سرعت نسبت به رفع مشکلات جنسی زن و مرد در کانون خانواده اقدام شود، بازگشت به زندگی مشترک راحت تر خواهد بود و عشق از دست رفته بازخواهد گشت اما با گذشت زمان، سردی در زندگی زناشویی ریشه می دواند و زن و شوهر هر روز از هم دورتر می شوند. حال، سوال اینجاست که رضایت جنسی چه تاثیری بر سلامت خانواده دارد و اگر زوجی با مشکل عدم رضایت جنسی روبه رو شدند، باید به کجا مراجعه کنند؟ دکتر سیدکاظم فروتن، جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار، دانشیار دانشگاه شاهد و رییس کلینیک سلامت خانواده، به این پرسش پاسخ می دهد.

▪ چه عواملی باعث کاهش میل به برقراری رابطه زناشویی می شوند؟

ـ عوامل مختلفی در کاهش این میل موثرند. ما این عوامل را به ۲ گروه تقسیم می کنیم؛ گروه اول، عواملی هستند که به دلیل وجود بیماری های جسمی ایجاد می شوند. به عنوان نمونه، هنگامی که هورمون جنسی در بدن کم ترشح می شود، بالتبع میل جنسی نیز در فرد کاهش می یابد. مصرف داروهای مختلف در انواع بیماری های مزمن مانند دیابت و... نیز در کاهش میل جنسی همسران تاثیرگذار است. اما به طور کلی عوامل پزشکی که عامل ایجاد کاهش این میل باشند، بسیار انگشت شمار و محدودند و عمده مسایلی که موجب کاهش میل جنسی زن و مرد می شوند، عوامل روان شناختی هستند.

▪ یعنی استرس ؟

ـ استرس، به ویژه در همسرانی که کار، اولویت اولشان است و خانواده، اولویت دومشان؛ بسیار تاثیرگذار است و می تواند نقش بسزایی در کاهش میل جنسی آنها داشته باشد. البته استرس ها صرفا بخشی از عوامل روان شناختی هستند. به عنوان نمونه، عدم شناخت کامل از طرف مقابل و عدم توجه به نیازهای وی در بسیاری از مواقع موجب سردی روابط زناشویی می شود.

▪ مثال می زنید؟

ـ مثلا بسیاری از افراد در جامعه ما بر این باورند که تنها ظاهر زن و مرد است که تفاوت های میان آنها را موجب می شود اما واقعا اینطور نیست؛ چراکه زن و شوهر از نظر مسایل روان شناختی کاملا با هم متفاوت اند. من همیشه تفاوت زن و مرد را به تفاوت میان ماهی و کبوتر تشبیه می کنم. آب برای ماهی حکم زندگی دارد؛ در حالی که همین عامل حیات، موجب خفگی و مرگ کبوتر می شود. ما اگر بدانیم که زن و مرد فقط در موجودیت و زنده بودن مشابه هم هستند و در همه مسایل دیگر (احساسات، توانمندی ها و نیازها) با هم تفاوت دارند، هرگز در زندگی مشترک، دچار بی میلی و بی رغبتی نسبت به همسرمان نمی شویم.

▪ یعنی عدم شناخت کافی از نیازهای مردانه و زنانه، کاهش میل جنسی همسران را به دنبال دارد؟

ـ بگذارید برایتان مثالی بزنم؛ زن و شوهری بر سر یک موضوع با هم بحث می کنند و این بحث به دعوا ختم می شود. زن از شوهر توقع دارد که حین دعوا به حرف های او گوش دهد و با منطق موضوع را حل کند و در نهایت همدیگر را در آغوش بگیرند و همه چیز حل شود. از طرف دیگر، اکثر مردان چنین ویژگی ای را ندارند؛ بلکه ترجیح می دهند بعد از دعوا و مشاجره، همسرشان به آنها اجازه دهد مدتی تنها باشند تا استرس ها کاهش پیدا کند و با گذشت زمان و رفع عصبانیت، برای رفع مشکل پیش آمده اقدام کنند اما عدم شناخت زن و مرد از ویژگی های شخصیتی یکدیگر موجب می شود که هم زن و هم شوهر در رسیدن به خواسته خود پافشاری کنند و یک بحث و مشاجره کوچک به یک جنجال و هتک حرمت و بی احترامی بزرگ منجر شود و به مرور زمان، همین دعواهای به ظاهر بی اهمیت، تنفر زوج ها از یکدیگر را رقم بزند و زمینه را برای بروز بسیاری از اختلالات جنسی فراهم کند. توصیه من این است که همسران از ویژگی های اخلاقی جنس مخالف کاملا آگاه شوند و با دید وسیع به اینگونه مسایل نگاه کنند.

▪ علاوه بر مسایلی که به آنها اشاره کردید، بسیاری از همسران جوان در سال های اولیه زندگی خود با بروز مشکلات جنسی مواجه اند. چه توصیه ای به این افراد دارید؟

ـ بسیاری از زوج های جوان از همان روزهای اول ازدواج در رابطه زناشویی خود دچار مشکل می شوند و ما پزشکان از آنها تحت عنوان «ازدواج های به وصال نرسیده» یاد می کنیم. البته ما معتقدیم هیچ گونه رابطه جنسی ناموفقی وجود ندارد و همه اختلالات جنسی به راحتی قابل درمان اند؛ چراکه اغلب این مشکلات (کاهش میل جنسی و عدم رضایت زوج از رابطه جنسی و...) جنبه های روان شناختی دارند و تنها در موارد معدودی، مشکلات جسمانی، عامل اصلی محسوب می شود. گاهی عدم رضایت جنسی در زوج های جوان تا جایی پیش می رود که در زمان های طولانی هیچ رابطه زناشویی بین آنها برقرار نمی شود و سردی در زندگی مشترک نمود پیدا می کند و همین سردی و عدم رغبت موجب بروز ناتوانی جنسی می شود. توصیه ما این است که زوجین با بروز کوچک ترین مشکل جنسی به مراکز معتبر مراجعه کنند زیرا گذشت زمان روند درمان را به تاخیر می اندازد. ما روزانه در کلینیک سلامت خانواده با موارد متعدد این چنینی روبه رو هستیم که به راحتی درمان می شوند و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

▪ گاهی برخی از زوجین برای رفع مشکلات جنسی خود به تماشای فیلم های مستهجن روی می آورند. شما در این باره چه نظری دارید؟ آیا این روش واقعا در افزایش میل جنسی همسران موثر است؟

ـ به هیچ عنوان! متاسفانه این باور غلط در بسیاری از زوج های جوان و حتی میانسال موجب بروز مشکلات ثانویه می شود. این فیلم ها صرفا با نگاه تجاری و اقتصادی تولید می شوند و کاملا غیرعلمی هستند و نه تنها هیچ کمکی به افزایش میل جنسی زوجین نمی کنند، بلکه زمینه را برای ایجاد شکاف بزرگ تر و مشکلات بیشتر در کانون خانواده فراهم می آورند. مدتی پیش، خانم و آقای جوانی که یک فرزند ۲ ساله داشتند به دلیل بی میلی شدید جنسی به کلینیک ما مراجعه کردند و با بررسی ها مشخص شد که دیدن این فیلم های ماهواره ای با گذشت زمان موجب کاهش میل جنسی آنها شده؛ به طوری که دیگر از روابط زناشویی خود لذتی نمی بردند. این در حالی است که دین اسلام روی این موضوع تاکید ویژه ای دارد و وقتی به آیات قرآن نیز نگاه می اندازیم، متوجه می شویم که خداوند زن و مرد را برای آرامش یکدیگر خلق کرده و ازدواج و به تبع آن ارضای صحیح غرایز جنسی موجب افزایش و ماندگاری این آرامش میان زوجین می شود و کانون خانواده را محکم تر خواهد کرد. همین زن و شوهر با حذف تماشای فیلم های غیراخلاقی توانستند به زندگی خود بازگردند.

▪ افرادی که در رابطه زناشویی خود دچار مشکل هستند، باید به کجا مراجعه کنند؟

ـ متاسفانه در کشور ما مراکز معتبر چندانی در این زمینه وجود ندارد و شرم و حیاهای نابه جا موجب شده تا بسیاری از زوج های جوان از مشکلات جنسی رنج ببرند و آنها را تحمل کنند. بررسی های ما در کلینیک سلامت خانواده نیز نشان می دهد که ۶۲ درصد افرادی که از هم طلاق می گیرند در مسایل جنسی نیز با هم مشکل داشته اند. بنابراین وجود کلینیک های سلامت خانواده در همه استان ها و براساس فرهنگ های مختلف، بسیار ضروری به نظر می رسد. اگر زوج ها به دلیل مشکلات جسمانی دچار اختلال جنسی هستند، می توانند به یک اورولوژیست مراجعه کنند و برای درمان مسایل روان شناختی می توانند هم زمان از یک مشاور خانواده و روان درمانگر نیز کمک بگیرند.

▪ حرف آخر؟

ـ زمینه ساز بروز بسیاری از مشکلات جنسی در روابط زناشویی، عدم شناخت کافی همسران از یکدیگر است. زوج ها باید برای یکدیگر وقت کافی بگذارند و به ظاهر خود در محیط خانه اهمیت دهند و در صورت بروز مشکل، به افراد صاحب نظر مراجعه کنند.

   


نظرات()   

**مقالات روانشناسی**

****زندگی سالم****