تبلیغات
**مقالات روانشناسی** - هزار و یک دلیل برای خنده های بی دلیل

سه شنبه 7 دی 1389  12:30 ق.ظ    ویرایش: چهارشنبه 8 دی 1389 11:53 ب.ظ
نوع مطلب: مقالات روانشناسی ،

هنگامیکه دکتر «مادان کاتاریا» در سال ۱۹۹۵ موفق به ابداع یوگای خنده شد، نخستین انگیزه ای که برای برانگیختن خنده به نظرش رسید، تعریف لطیفه بود اما از آنجا که تعریف لطیفه بر قریحه ی شوخ طبعی افراد تکیه داشت، انگیزه ی خوبی برای خنداندن مردم به شمار نمی رفت. هیچکس شوخ طبع به دنیا نمی آید. کودکان توانایی تعریف لطیفه را ندارند و پیش از آن که لطیفه بهپایان برسد، می خندند. آنان به دلیل شوخ طبع بودن نمی خندند، بلکه چون طبیعتی شاد و خوش دارند، می خندند. شوخ طبعی همگام با رشد و رسیدن به دوران نوجوانی یعنی زمانی که خنده های بی قید و شرط به خنده های مشروط تبدیل می شود پدیدار می گردد.

دکتر «کاتاریا» پی برد برای این که بتوان تک تک ۳۶۵روز سال را خندید، باید به دنبال انگیزه ی مناسب تری گشت. او با آگاهی از این که راه های دیگری جز تعریف لطیفه و شوخی کردن هم وجود دارد، سرانجام موفق به کشف این انگیزه شد: ساختگی خندیدن. از آن جا که مغز قادر به تشخیص خنده ی واقعی و طبیعی از خنده ی ساختگی نیست، خنده های ساختگی همان آثار مثبت خنده های واقعی را برجای می گذارند.

در باشگاه های خنده، خندیدن با خنده های ساختگی شروع می شود و دیری نمی پاید که به کمک برخی تکنیک ها و ترفندها، به خنده های از ته دل واقعی تبدیل می گردد. یوگای خنده، تنها روشی ست که به افراد امکان می دهد تا بدون درگیر ساختن تفکر منطقی و عقل و خرد، از ته دل بخندند. درواقع، اعضای باشگاه های خنده بدون این که به دنبال دلیلی برای خندیدن باشند برخلاف آن چه همه در زندگی روزمره دنبال دلیلی محکم و قاطع برای خندیدن می گردند با آگاهی از سودمندی های بی شمار خنده، خودسرانه دست به انجام تمرین های گوناگون خنده می زنند تا از این سودمند ی ها بهر ه مند گردند. اگرچه خنده هایی که در باشگاه های خنده سر داده می شوند، به «خنده های بی دلیل» معروف اند اما خوب که بگردیم، می توانیم هزاران دلیل برای «خندیدن بی دلیل» پیدا کنیم. در زیر به برخی از این دلایل و انگیزه ها اشاره می کنیم:

خنده، بر هر درد بی درمان دواست.

خنده، بهترین و بی زیان ترین پزشک است.

خنده، دستگاه ایمنی بدن را تقویت می کند.

خنده، همه ی عضلات و اندام های بدن را تحریک می کند.

یک ساعت خندیدن، موجب سوختن ۲۰۰ کالری می شود.

یک دقیقه خندیدن برابر است با ۴۰بار تنفس عمیق.

خنده، نقش چشمگیری در مبارزه با انواع سرطان ها دارد.

خنده، اکسیر جوانی ست.

خنده، بهترین، ساده ترین، طبیعی ترین و ارزان ترین راه برای جذابیت و زیبایی چهره است.

خنده، در بهبود روابط انسانی بسیار مؤثر است.

خنده، فشار خون را تعدیل می کند.

خنده همیشه و در هر شرایطی در دسترس است.

خنده، دشمن استرس است.

خنده، محبوبیت و جذابیت ایجاد می کند.

خنده، چین و چروک چهره را از بین می برد.

خنده، از بیماری های گوارشی پیشگیری می کند.

خنده، بهترین درمان افسردگی ست.

خنده، هیچ هزینه ای ندارد.

خنده، موهبتی الهی ست.

خنده، راهی به سوی موفقیت است.

خنده، موجب تسکین انواع بیماری های دردناک می شود.

خنده، بهترین و ساده ترین روش برای پیش گیری از بیماری های قلبی ست.

خنده، موجب ماساژ دادن اندام های داخلی می شود.

خنده، ساده ترین ورزش است.

خنده، ذهن را از افکار منفی پاکسازی می کند.

خنده، آلودگی ها و ناپاکی ها را از قلب می زداید.

خنده، دل ها را به هم نزدیک می کند.

خنده، کلسترول و قند خون را کاهش می دهد.

خنده، روشی مؤثر برای کاهش وزن و مبارزه با چاقی ست.

خنده، با تحریک غدد اشکی، چشم ها را شست وشو می دهد.

خنده، هم چون گرفتن حمام اکسیژن است.

خنده، قدرت یادگیری را افزایش می دهد.

خنده، مشکلات زندگی را آسان تر می کند.

● دوره ی تخصصی آموزش مربیگری یوگای خنده

یوگای خنده، دانشی نوپاست که اکنون در بیش از ۶۰ کشور دنیا به آن پرداخته می شود. تمرین های یوگای خنده، بسیار ساده و درعین حال نیرومند و دگرگون کننده است. افزایش اعتماد به نفس، خوش بینی، برون گرایی، امیدواری به آینده، شهامت، موفقیت، جذابیت و... از جمله دگرگونی هایی ست که در پسِ عملِ ساده ی خندیدن پدیدار می شود.

در این دوره بنا داریم به گونه ای علمی و بر پایه ی چارچوب های آموزشی باشگاه جهانی خنده، روش های مختلف خندیدن و پیاده کردن تکنیک های گوناگون خنده را به افراد علاقه مند و واجد صلاحیت آموزش دهیم. شما پس از شرکت در این دوره می توانید در شهرتان برای خود «باشگاه خنده» راه بیندازید و با گردآوردن گروهی از افراد در محل کار، منزل، باشگاه های ورزشی و... به اجرای روش های مختلف بدون دلیل خندیدن بپردازید.

در این دوره ی دو روزه که در روزهای جمعه و شنبه ۴ و ۵ تیرماه هم زمان با ولادت حضرت علی (ع) برگزار خواهد شد، بیش از ۷۰تکنیک یوگای خنده و روش های مختلف مدیتیشن خنده و به تنهایی خندیدن را یاد خواهید گرفت و افزون بر دریافت مدرک رسمی مربیگری یوگای خنده با امضای دکتر «مادان کاتاریا» بنیانگذار یوگای خنده، نام شما نیز در وب سایت جهانی یوگای خنده ثبت خواهد شد. شرکت کنندگان در این دوره، نه تنها روش های مختلف بدون دلیل خندیدن را یاد خواهند گرفت، بلکه به مدت دو روز، عمیق ترین و شدید ترین خنده های خود را سر خواهند داد!

اگر شما هم هم چون ما خندیدن را موهبتی الهی می دانید و می خواهید شاد زندگی کنید و به دیگران شادی ببخشید، دعوت تان می کنیم تا به ما بپیوندید!

   


نظرات()   

**مقالات روانشناسی**

****زندگی سالم****