تبلیغات
**مقالات روانشناسی** - چگونه بر مشکلاتی که در جشن ازدواجتان بوجود آمده پیروز شوید!

سه شنبه 7 دی 1389  01:04 ق.ظ    ویرایش: پنجشنبه 9 دی 1389 12:43 ق.ظ
نوع مطلب: مقالات روانشناسی ،

بعضی از زوج ها در مراسم عروسی شان مشکلات بزرگی را تجربه می کنند – مانند اختلاف عقیده با بزرگترها ، بارش باران و خراب شدن مکان عروسی و.... دکتر فیل در این رابطه توصیه هایی مطرح می کند:

شاید سالها از جشن عروسی تان می گذرد و شما بارها خودتان را سرزنش کرده اید که ای کاش فلان کار را در عروسی ام انجام نمی دادم ؛ از خودتان می پرسید آیا این اتفاق باعث می شود زندگی ام خراب شود؟

آیا آن مسئله ارزش این را دارد که من سالها به خاطرش ناراحت باشم؟ شاید آن ساعت ها از بهترین ساعات زندگی تان نبوده باشد ، اما این را بدانید که همه ممکن است اشتباه کنند و دیگر زمان آن رسیده که این ناراحتی را از ذهن تان پاک کنید.

آیا فکر می کنید دوستان و آشنایان، شما را با رفتارهای روز عروسی تان مورد قضاوت قرار می دهند؟

شما واقعا نباید نگران قضاوت آنها در مورد رفتار روز عروسی تان باشید. خودتان هم خوب می دانید که دیگران آن روز را فراموش کرده اند. دکتر فیل به یکی از مراجعینش این نکات را یادآور می شود که آنها شما را دوست دارند. رفتار شما در علاقه آنها به شما تاثیری ندارد.

شاید روز ازدواج تان آنطور که همیشه آرزویش را داشتید نبوده ، اما بیایید از دریچه دیگری به آن بنگرید. شاید بعضی از رفتارهای شما ناراحت کننده بوده ، اما سعی کنید در مراسم بعدی آن رفتار را جبران کنید . برای مثال سالگرد ازدواج تان را جشن بگیرید و در آن مراسم تلافی رفتار ناراحت کننده تان را دربیاورید. مراسم عروسی یک مهمانی ، یک مراسم تشریفاتی و یک اتفاق است. سالگرد ازدواج تان نیز سالگرد مراسم ازدواج شما نیست ، سالگرد روزی است که شا زندگی مشترک تان را آغاز کرده اید.

چه خود شما مراسم ازدواج تان را خراب کرده باشید یا رفتار فرد دیگری باعث بهم خوردن مراسم ازدواج شما شده باشد ، به یاد داشته باشید که "بخشش" بهترین انتخاب است.به غصه خوردن و سرزنش کردن خودتان پایان دهید. سعی کنید همیشه شما باشید که راه حل مشکل تان را پیدا میکنید نه اینکه راهی پیدا شود و ناگزیر آن را انتخاب کنید.

همه اینها بستگی به نیت و هدف شما دارد. هیچ کس عمدا نمی خواسته مراسم ازدواج شما را خراب کند. اتفاقی بوده که افتاده ؛

اگر نمی توانید آن روز را فراموش کنید از خودتان بپرسید:

مقصر دانستن و سرزنش کردن خودم چه نتیجه ای برایم داشته است؟ آیا نتیجه اش فقط رنجش و عصبانیت نبوده ؟ زمانیکه شما نتیجه رفتارهای خودتان را بفهمید ، متوجه می شوید که مجبورید انتخاب کنید ؛ تمام اتفاقاتی که افتاده تمام شده . من که نمی خواستم این اتفاق بیفتد ، پس باید دست از سرزنش کردن خودم بردارد. دکتر فیل می گوید "شما نمی توانید رفتار مناسبی در مقابل همسر و یا فرزندان تان داشته باشید چرا که می گویید یک همسر و مادر خطاکار باید سرزنش شود و این کار باعث می شود نه خودتان را دوست داشته باشید و نه اینکه بتوانید براحتی و صادقانه به خانواده تان عشق بورزید. "باید خودتان را ببخشید"

بعضی ها می گویند اگر در مراسم عروسی باران ببارد شانس و اقبال به عروس و داماد رو می کند ، پس این اتفاق بد نیست. به یاد داشته باشید واقعیتی وجود ندارد ، دیدگاه شماست که واقعیت را می سازد. شما این توانایی را دارید که دیدگاه های متفاوتی در مورد مسائل مختلف زندگی داشته باشید ، پس سعی کنید نسبت به اتفاقات روزمره ، شرایط محیطی و ... دیدگاه خوب و مثبتی داشته باشید.

دیدگاه تان را در مورد آن روز تغییر دهید :

آن روز ، روزی بوده که شما و همسرتان به عنوان زن و شوهر شناخته شدید ، از آن روز شما دارای یک زوج شدید. و حالا شما داستان هیجان انگیزی دارید که برای دیگران تعریف کنید.

کلماتی که شما به زبان می آورید تاثیر شگفت آوری روی احساسات شما دارند. پس سعی کنید کلماتی که بار منفی دارند به زبان نیاورید. کلماتی مانند "فاجعه" ، "مصیبت" ، "وحشتناک" ، "بدترین روز زندگی ام" را از زبان تان پاک کنید. از خودتان بپرسید که آیا اینهایی که شما دارید به زبان تان اجازه جاری کردن شان را می دهید واقعیت دارند یا خیر؟ برای مثال ، بارش باران در روز ازدواج شما یک فاجعه و مصیبت بوده ؟!

آیا آن اتفاق "وحشتناک" باعث شده که زندگی مشترک شما خراب شود؟

به یاد داشته باشید، شاید شما بهم خوردن مراسم عروسی تان را دلیل بروز مشکلات زندگی تان بدانید اما عمیق تر بنگرید.آیا شما بار مشکل دیگری را نیزبه دوش می کشید؟چرا احساسات کنونی تان را اتفاقات گذشته تان جدا نمی کنید؟دست از کالبدشکافی اتفاقات ناخوشایند گذشته بردارید . این کار باعث می شود رابطه شما با همسرتان بدتر شود.

به یاد لحظات خوبی باشید که با همسرتان گذرانده اید. جشن یا مهمانی که بهمراه همسرتان شرکت کرده اید . یا به یاد ماه عسل تان بیفتید ؛ لحظات زیبایی که جز عشق ،احساس دیگری بین شما و همسرتان نبود.

فراموش نکنید ، آن لحظات را با همسرتان مرور کنید و به اتفاقات خوشایند و بامزه آن بخندید. بعضی اوقات باید از جدی بودن دست بکشید. حتی یاد بگیرید که به اتفاقات ناخوشایند نیز با نگاه جدیدی بنگرید و حتی به آن بخندید. شاید داستان روز ازدواج شما داستان بامزه ای باشد که بعدها برای نوه هایتان تعریف کنید.

   


نظرات()   

**مقالات روانشناسی**

****زندگی سالم****