تبلیغات
**مقالات روانشناسی** - زندگی ایده آل زیر چتر باورهای مشترک

چهارشنبه 22 دی 1389  12:55 ب.ظ    ویرایش: - -
نوع مطلب: مقالات روانشناسی ،

باور همه افراد بر این است که تمام قواعد زندگی پس از ازدواج را می دانند و اگر وارد مرحله جدید زندگی شان شوند قادر خواهند بود تجربه های مشترک خوبی داشته باشند. این در حالی است که تجربه و آمارها در مورد اختلافات موجود زن و شوهرها نشان می دهد، غالب زوجین مشکلات ارتباطی – عاطفی با یکدیگر دارند. از این رو حفظ رابطه میان آنها پس از گذشت چند ماه خدشه دار می شود.
کیفیت ماندگاری یک ارتباط به کار تیمی، همکاری، همدلی و رشد فکری نیازمند است. بنابراین فعالیت های غنی سازی برای همسران ارتباط مستمری پدید آورده و رابطه میان آنها را قوت می بخشد. در این شرایط زن و شوهر به طور سریع تری با یکدیگر به گفت وگو نشسته و با هم همکاری می کنند در نتیجه این همکاری ها به باور، احساس و رفتار مشترکی می رسند که در نهایت می توانند والدین خوبی برای فرزندان خود شوند.
● دیدگاه مشترک
اولین قدم برای غنی سازی رابطه زن و شوهرها داشتن دیدگاه مشترک آنها است. روانشناسان معمولاً در جلسات مشاوره خود سعی می کنند دریابند یک زوجی که با هم اختلاف دارند در درجه اول چه دیدگاه های مشترکی در زندگی شان دارند تا بتوانند آنها را به سمت رابطه دوستانه و حرکت به سوی آینده سوق دهند.
البته این کار الزاماً نیاز به مشاور ندارد و مرد و زن خود می توانند در یک جلسه مشترک لیستی از هدف ها در ماه آینده، ۶ ماه آینده، سال آینده، ۵، ۱۰ و حتی ۲۰ سال بعد از زندگی شان را یادداشت کنند. این کار باعث می شود تا آنها دریابند که در مسیر زندگی چه نقاط مشترک و افتراقی دارند و اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد با کمک یکدیگر آن را حل کنند.
البته این هدف های آینده نگرانه می بایست مطابق با واقعیات زندگی، خانوادگی، ارتباطی، شغل و سلامت خانواده باشد. بعد از اینکه همسران این لیست را تهیه کردند می بایست آن را اولویت بندی کرده و با قرار دادن یک علامت ستاره جلوی هدف مشخصی برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنند و وظایف مرد و زن در رسیدن به آن هدف کاملاً مشخص شود و برنامه زمانی برای رسیدن به آن هدف نیز تا حد امکان تعیین شود. البته مشخص کردن وظایف الزاماً به معنای انجام آن کار توسط فرد مکلف نیست بلکه اگر یکی از همسران نیاز به کمک داشتند دیگری می بایست با او همکاری کند. از این رو در این قدم مهم زندگی همکاری و همفکری ویژگی اصلی رسیدن به هدف است.
توصیه روانشناسان بر این است همسران به انجام هدف های در نظر گرفته البته با درصدی از انعطاف پذیری پایبند باشند و سعی کنند لیست اهداف را در مکان مشخصی و دردسترس قرار داده تا هر وقت نیاز بود به آن مراجعه شود.

   


نظرات()   

**مقالات روانشناسی**

****زندگی سالم****